Είναι οικισμός σύγχρονος ή μεταγενέστερος της Βασσάς. Στον οικισμό αυτόν είναι πιθανόν να ανήκει και το νεκροταφείο με τους θαλαμοειδείς τάφους του γειτονικού Παλαιοχωρίου. Κτισμένο σε στρατηγικό σημείο, ενισχύθηκε η τείχισή του τη βυζαντινή περίοδο και το 1205 περιήλθε στη κατοχή των Ενετών. Ανάμεσα στα υπολείμματα των τειχών , στα λείψανα κτιρίων και εκκλησιών στέκει το εκκλησάκι του Αϊ Γιάννη (1710 ) με παλιές τοιχογραφίες.
![Κάστρο Νέας Επιδαύρου](http://epidavros.villas/wp-content/uploads/2016/06/castleofnewepidaurus2-300x201.png)